Święta Bożego Narodzenia bez stresu

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, na który większość z nas czeka z utęsknieniem. Pięknie ubrana choinka, prezenty, aromatyczne słodkości i niezwykłe dania, których na co dzień nie jemy – wszystko to sprawia, że jest to okres inny niż pozostałe dni i miesiące. Niestety, gorączka przygotowań do spotkań rodzinnych sprawia, że dla wielu z nas jest to również czas pełen stresu. Jak bezstresowo przejść przez Święta Bożego Narodzenia i o czym pamiętać, aby czerpać z nich prawdziwą radość?

Dlaczego Boże Narodzenie może nas stresować?

Większość z nas spędza te święta z rodziną – już kilka tygodni przed zapraszamy bliskich na wspólną wieczerzę wigilijną czy bożonarodzeniowy obiad bądź kolację. W związku z tym dekorujemy dom i przygotowujemy dania i wypieki, chcąc, aby wszystko udało się jak najlepiej. Zależy nam oczywiście na tym, aby doskonale wypaść przed ważnymi dla nas osobami. To właśnie wysokie standardy, jakie stawiamy przed sobą w świątecznym okresie sprawiają, że stres zaczyna rosnąć, nierzadko osiągając naprawdę wysoki poziom. Tymczasem wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek, aby bezstresowe Święta Bożego Narodzenia były możliwe.

Drewniane zawieszki na choinkę - aniołki
Drewniane zawieszki na choinkę – aniołki

Nie zapominaj o relaksie

Świąteczne przygotowania potrafią być bardzo męczące – kiedy kolejny dzień sprzątasz bądź gotujesz, możesz odczuwać ból nóg, stawów, a nawet ból głowy. Takie doznania fizyczne nie pomagają, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby w okresie bożonarodzeniowym nie zapominać o odpoczynku. Staraj się organizować czas tak, aby nie zabrakło go również dla Ciebie. W ciągu dnia zatroszcz się o przynajmniej półgodzinną przerwę – w jej trakcie możesz obejrzeć ulubiony serial, przeczytać kilka kartek książki czy pójść na spacer. Świetnie sprawdza się również wieczorna kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków – postaw na przykład na wyciszającą lawendę. Jeśli chcesz wiedzieć, jak spokojnie spędzić święta, nie zapominaj o tym, że liczą się nie tylko inni, ale również Ty.

Zadbaj o własne granice

W okresie Bożego Narodzenia często robimy wszystko, aby zadowolić innych, zapominając zupełnie o własnych granicach – to kolejny krok do naprawdę silnego stresu. Pamiętaj, że jeśli upieczesz jedno ciasto mniej, świat się nie skończy, a jeżeli z tego powodu ktoś nie będzie do końca zadowolony, to tak naprawdę jego problem. Nie zmuszaj się do tego, aby robić to, na co nie masz ochoty, co uważasz za niepotrzebne czy nieprzyjemne. Aby Boże Narodzenie było udane, wcale nie musi być perfekcyjne.

Czy wszystkie tradycje są konieczne?

W większości naszych domów rodzinnych obecne były rozmaite tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Często wydaje się nam, że naszym obowiązkiem jest kultywować je wszystkie, co również może być źródłem niepotrzebnego stresu. Jeśli chcesz go zmniejszyć, dokładanie zastanów się nad tym, czy na pewno zależy Ci na wszystkim, co robiła Twoja mama czy babcia. Pamiętaj, że robienie czegoś na siłę nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Jak duchowo przeżyć Święta Bożego Narodzenia? Skoncentruj się na sobie, swoich przeżyciach, a nie na tym, aby zadowolić innych.

Drewniana zawieszka na choinkę
Drewniana zawieszka na choinkę

Zadbaj o zakup prezentów odpowiednio wcześniej

W większości domów Boże Narodzenie to czas obdarowywania się prezentami. Nic w tym czasie nie stresuje tak mocno, jak brak upominku dla najbliższych osób. Jeśli nie chcesz potęgować świątecznego stresu, zadbaj o to, aby prezenty kupić możliwie jak najwcześniej. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że kilka dni przed świętami w sklepach będą duże kolejki. Dodatkowo wiele ciekawszych propozycji może być już niedostępna, co może generować jeszcze większe zdenerwowanie. UWAGA: nie zapominaj, że udany prezent wcale nie musi być drogi. Możesz postawić na własnoręcznie przygotowane drobiazgi – jeśli uwielbiasz piec, obdaruj swoich bliskich pięknie ozdobionymi pierniczkami. Świetnie sprawdzają się również drewniane bombki na choinkę, które przez lata będą przypominać o osobie, która je podarowała. Pomysłów na ciekawe upominki, które nie zasieją pustki w Twoim portfelu jest całe mnóstwo.

Jak bezstresowo przejść przez Święta Bożego Narodzenia to jedno z częściej zadawanych pytań związanych z tym okresem w roku. Okazuje się, że lubimy ten czas, ale jednocześnie jest on dla wielu z nas źródłem niepotrzebnego napięcia. Stosując się do naszych prostych wskazówek, sprawisz, że odczuwany stres będzie zdecydowanie mniejszy. Zadbaj o to, aby Boże Narodzenie było dla Ciebie czasem radości, odpoczynku i udanych spotkań z bliskimi, a nie nerwów i złego nastroju. To naprawdę jest możliwe!

Drewniane zawieszki na choinkę - mikołajki
Drewniane zawieszki na choinkę – mikołajki

Gdzie kupisz zawieszki ze zdjęć?

Chcesz kupić taniej? Wpisz w sklepie kod rabatowy „UZNANIE” i ciesz się niższą ceną.